Relacja z Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki

Tegoroczny Głos Profilaktyki odbył się we współpracy OIKiP oraz KPP w Myślenicach. Tematem przewodnim zorganizowanej w ZSTE w Myślenicach konferencji był Handel Ludźmi. Głównymi odbiorcami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ to młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę, szukając pracy i mogą stać się potencjalnymi ofiarami zmuszanymi do np. pracy niewolniczej, prostytucji czy żebractwa.
To zagrożenia współczesnego świata, musimy się nauczyć, jak je rozpoznawać i jak im zapobiegać. Po to się dziś spotkaliśmy – podkreślił wicestarosta Tomasz Suś, uroczyście otwierając spotkanie.
W dyskusji brali udział uczniowie oraz zaproszeni goście m.in. z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie na czele z kom. Elżbietą Czop- Łanoszką, przedstawiciele Myślenickiej Policji oraz Straży Miejskiej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, reprezentanci samorządu powiatowego.
Gośćmi specjalnym na konferencji były Siostra Martyna Kuczmarska z Domu Samotnej Matki w Krakowie oraz jedna z jej podopiecznych z kilkumiesięczną córeczką.
Siostra opowiedziała o domu, jego przeznaczeniu jak również o formach pomocy udzielanej przez siostry potrzebującym kobietom w trudnej życiowej sytuacji.
Po wykładach i dyskusji panelowej uczestnicy przemaszerowali na myślenicki Rynek, gdzie odbył się happening „Przestańmy biec – stop przemocy”, podczas którego wicestarosta Tomasz Suś zachęcał do wspólnych działań na rzecz pomagania osobom potrzebującym w różnych trudnych sytuacjach życiowych. Uczestnicy Akcji oraz mieszkańcy powiatu myślenickiego po zakończonym happeningu mogli w Myślenickim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa obejrzeć film „Slumdog milioner z ulicy”, a także skorzystać z poradnictwa interwenta kryzysowego i policjanta. Konferencję i wydarzenie uświetnił występ zespołu Namuzowani, którego wszyscy członkowie to osoby niewidome bądź niedowidzące.
zdjęcia oraz materiał filmowy do zobaczenia w zakładkach Multimedia Foto oraz Video, zapraszamy!

ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 Myślenice