Powiatowe Spotkania Eksperckie - Podsumowanie

Rada Powiatu Myślenickiego w dniu 16 września 2013 r. uchwaliła nowy program "Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Powiecie Myślenickim na lata 2013-2020". Nad tym programem wspólnie pracował Zespół Ekspertów, dzięki któremu powstał dokument umożliwiający prowadzenie szeregu działań, mających na celu skuteczne wsparcie w naszym powiecie rodzin i osób zagrożonych przemocą w rodzinie.

Pod koniec listopada 2012 r. Rada Powiatu przyjęła również Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2012-2015, w którym to zawarty jest do realizacji cel poprawy bezpieczeństwa związanego z przemocą w rodzinie.

Dziękując za dotychczasową pracę nad powstaniem tych dokumentów oraz mając także na uwadze zaangażowanie w działania z obszaru problematyki społecznej zorganizowano w ostatnim dniu października br. podsumowujące spotkaniu ekspercko-konsultacyjne, które odbyło się pod przewodnictwem Wicestarosty Myślenickiego Tomasza Susia.

Na zaproszenie starosty myślenickiego Józefa Tomala na spotkanie podsumowujące, będące jednocześnie posiedzeniem Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w starostwie, przybyli  przedstawiciele różnych instytucji, zajmujących się szeroko pojętą problematyką społeczną, m.in.: domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej z poszczególnych gmin powiatu, warsztatów terapii zajęciowej, szkół ponadgimnazjalnych, policji, straży, sądu, prokuratury, kuratorzy sądowi, reprezentanci poradni psychologiczno-pedagogicznych, Poradni Uzależnień, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, radni powiatowi, przedstawiciele wydziałów starostwa, fundacji, organizacji pozarządowych, studenci Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Otwierając spotkanie, wicestarosta myślenicki Tomasz Suś omówił podstawowe zagadnienia i zadania samorządu powiatowego z zakresu pomocy społecznej oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Warto podkreślić, że Powiat Myślenicki został laureatem ubiegłorocznego Konkursu "Przeciw przemocy" na najlepsze działania interdyscyplinarne prowadzone na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie - powiedział.

Spotkanie podsumowujące prowadził ekspert Tomasz Wojciechowski, trener, psycholog, na co dzień zajmujący się tematyką m.in. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, jak też i w szkole, który moderował wcześniejsze konsultacyjne spotkania.

Udało nam się w krótkim czasie dokonać analizy problematyki przemocy w szerokim gronie specjalistów ds. problematyki społecznej pracujących na terenie naszego powiatu. Jesienią Rada Powiatu przyjęła Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Teraz czas na dobre przygotowanie się do jego wdrożenia, aby osiągnąć nasz nadrzędny cel: chcemy, aby mieszkańcy naszego powiatu, doświadczający szeroko pojętego kryzysu, mogli skorzystać z pomocy specjalistów naszego Ośrodka 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę - podkreśliła Sylwia Michalec- Jękot, dyrektor OIKiP.

Podczas spotkania podkreślano, że niezwykle ważne będzie wypracowanie wspólnych procedur dla wszystkich służb i podmiotów, zajmujących się obszarem przemocy, aby jak najlepiej i jak najszybciej uporać się z problemem danej osoby bądź rodziny.

Na uwagę zasługuje duża frekwencja na spotkaniu i aktywność jej uczestników, co daje nadzieję, ze nowy program będzie dobrym narzędziem do przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Oprac. WSPiFE

ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 Myślenice