Sprawozdanie z realizacji projektu TIK podczas ŚDM 2016

światowe dni młodzieży

Projekt „Telefoniczna Interwencja Kryzysowa w ramach Światowych Dni Młodzieży” był realizowany w dniach 25.07.2016r. – 02.08.2016r. Projekt realizowany był przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II przy merytorycznym wsparciu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dnia 11.04 podpisano porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, a powiatem Myślenickim podczas Forum Społeczno-Edukacyjnego Powiatu Myślenickiego „Twórcze Perspektywy – Nowe Rozwiązania. Współpraca społeczności lokalnej ze środowiskiem akademickim.”(numer porozumienia: OIKiP-ŚDM-43-8-2016.).

Fundacja im. Świętej Królowej Jadwigi działająca przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II wsparła projekt kwotą pozwalającą na sfinansowanie szkolenia dla wolontariuszy, wykupienie przez nich pakietów wolontariusza oraz zapewnienie wyżywienia dla wolontariuszy w trakcie trwania dyżurów przez cały okres projektu.

W projekcie brało udział 21 osób. Byli to zarówno pracownicy OIK-u jak i wolontariusze. W sobotę 4 czerwca 2016r. odbyło się szkolenie wolontariuszy uczestniczących w tymże projekcie. Gościliśmy na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3, na Wydziale Nauk Społecznych. Szkolenie trwało 8 godzin, w trakcie których uczestnicy mieli możliwość zapoznania się m.in. z problematyką kryzysu, a także poznać charakterystykę telefonicznej interwencji. Szkolenie poprowadziła Pani Jadwiga Berezowska-Pogoń, na co dzień wykładająca na Uniwersytecie Jagiellońskim przedmiot Telefoniczna Interwencja Kryzysowa.

Nasi wolontariusze posługiwali się wszystkimi oficjalnymi językami ŚDM. Pielgrzymi mogli liczyć na pomoc udzieloną w języku polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, ukraińskim, węgierskim, francuskim, rosyjskim, a także w języku migowym (za pośrednictwem programu Skype).Warto zauważyć, że pośród wolontariuszy znajdowały się osoby niepełnosprawne – niewidome oraz niedosłyszące. Dla tych ostatnich podczas szkolenia transkrypcję symultaniczną przeprowadziła Katarzyna Zawodnik, co umożliwiło pełny odbiór przekazywanych treści.

Wolontariusze pracowali na zmianach 12-to godzinnych, co sprawiało, że linia telefoniczna dostępna była dla pielgrzymów całodobowo. Każdy uczestnik mógł skontaktować się z wolontariuszami w ośrodku poprzez aplikację pielgrzym, w której podany był nasz numer kontaktowy.

W czasie trwania dyżurów ŚDM wolontariusze odebrali 45 zgłoszeń. Oprócz języka polskiego wolontariusze interweniowali w językach angielskim, francuskim, hiszpańskim i ukraińskim. Osoby dyżurujące miały zapewnione pełny pakiet wyżywienia (3 posiłki dziennie). Dzięki uprzejmości i podpisanemu porozumieniu z Domem Pomocy Społecznej im. T.Piekarza w Harbutowicach – warsztatami terapii zajęciowej nasi wolontariusze mieli możliwość skorzystania z natrysków znajdujących się w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 5.

W ramach współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Ośrodek kontaktował się z działem informatycznym firmy Fibertech, czyli oficjalnego partnera ŚDM Kraków 2016. Owocem tej współpracy było zapewnienie możliwości przekierowywania rozmów pielgrzymów. Wolontariusze zadeklarowali dyspozycyjność również poza czasem trwania wyznaczonych dyżurów. Osoby znajdujące się w Ośrodku mogły w każdej chwili zasięgnąć rady i pomocy pozostałych wolontariuszy, a także przekierować daną rozmowę do osoby posługującej się odpowiednim językiem.

Całe przedsięwzięcie było promowane w różnych środkach masowego przekazu. Jesteśmy wdzięczni regionalnej internetowej telewizji – Myślenice ITV za relacje z projektu w wiadomościach, w programie „Czas na rozmowę” (gość – Sylwia Michalec-Jękot).

Dziękujemy również Bartłomiejowi Grzankowskiemu, który przeprowadził wywiad z Panią dyrektor Ośrodka – Sylwią Michalec – Jękot dla Radia Kraków.

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat uczestnictwa w projekcie. Nazwiska uczestników projektu zostaną uroczyście odczytane podczas Konferencji: „Rola i znaczenie Interwencji Kryzysowej w przestrzeni Społecznej(Perspektywy rozwoju)” organizowanej w sejmie polskim przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Myślenicach, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gorzowie Wielkopolskim, Podbeskidzkim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej oraz Prawo i Sprawiedliwość dnia 21 września 2016r.

 

Sporządzili: Joanna Zawodnik oraz Przemysław Załugowicz

 

Dokument do pobrania po zarejestrowaniu użytkownika.

ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 Myślenice